#315 - Techaktier i gulvet, Teslas flyvende Roadster, rift om iPhone Duo, ASML og TSMC-regnskaber, ugens tema: CoreWeave og frygten for en kreditboble + meget mere
Teslas Roadster letter. Vores aktier har lidt sværere ved det. Pluto-porteføljen er nede 10 procent for ugen, og vi prøver at finde hoved og hale i de tæsk, techaktierne har fået.
Ugens tema er frygten for en boble i det private kreditmarked. Vi går ned i CoreWeaves finansiering og Chamaths advarsel. Kan pengene blive flaskehalsen for AI, selv om kunderne står i kø efter regnekraft?
Vi vender også køen til Apples foldbare iPhone Duo, Anthropics vækst og deres forslag til AI-regulering. ASML og TSMC leverer stærke regnskaber, men kan chipproduktionen følge med?
Og så tager vi et smut til Månen. Hvad er egentlig forretningen deroppe? Vi når også omkring atomkraftværker fra Valar Atomics og overlydsfly fra Boom Supersonic.
Plus ugens køb i Pluto-porteføljen: ASP Isotopes, Rocket Lab, Applied Optoelectronics, CoreWeave, Cerebras og T1 Energy.
(00:00) Intro
(1:04) Techaktier under pres, værdiansættelser og spredning
(13:24) Ugens markeder: aktier, renter, olie og krypto
(14:59) Ledger og angreb på hardware-wallets
(17:27) Tab, pressekritik og Hock Tans AI-udtalelser
(22:16) Inflation i USA
(23:00) Trump, Ukraine og amerikansk støtte
(25:45) Droneangreb på skibe i Sortehavet
(29:01) GPU-priser, Nebius og Jevons-paradokset
(30:33) SpaceX og planerne for mere AI-regnekraft
(31:11) GlobalFoundries og nye chipfabrikker i USA
(32:32) Teslas flyvende Roadster
(35:11) Boom Supersonic og Valar Atomics: fly og atomkraft
(38:12) Lytterspørgsmål: Hvad er forretningen på Månen?
(41:47) Apples iPhone Duo, AI-agenter og billetkøer
(45:08) Anthropics omsætning og vækst
(46:50) Anthropics forslag til AI-sikkerhed og regulering
(54:32) Pluto-porteføljen: ugens afkast
(57:05) Ugens køb: ASP Isotopes og Rocket Lab
(59:35) Ugens køb: Applied Optoelectronics og CoreWeave
(1:00:59) Ugens køb: Cerebras
(1:02:19) Ugens køb: T1 Energy
(1:04:03) Ugens tema: privat kredit, AI og frygten for en boble
(1:07:05) CoreWeaves forretningsmodel og projektfinansiering
(1:08:30) CoreWeaves obligationsrenter og kreditrisiko
(1:10:45) Prisen på regnekraft og økonomien i AI-datacentre
(1:15:41) Risikoen i neoclouds og Nvidias rolle
(1:17:46) ASML-regnskab og kapacitet til chipproduktion
(1:19:05) TSMC-regnskab og efterspørgslen efter chips
(1:19:39) Afrunding
Denne episode er sponsoreret af AIOSS. Et komplet kosttilskud i pulverform med probiotika, fibre og vitaminer - udviklet til en velfungerende tarm og en sundere hverdag. Brug koden “aktieuniverset" på aioss.dk.
Denne episode er sponsoreret af Shine. Få styr på bogføring, moms, løn og regninger samlet ét sted. Billy, Salary, Transpayrent og Storebuddy er nu blevet til Shine, og du kan starte gratis. Læs mere på shine.co/dk.
Denne episode er sponsoreret af Pluto.markets. Invester i aktier og ETF'er uden kurtage. Læs mere på pluto.markets, og se vores modelportefølje på pluto.markets/aktieuniverset.
Denne episode er sponsoreret af Finobo. Få et gratis økonomitjek hos specialisterne i låneoptimering ved at bruge linket:
finobo.dk/gratis-oekonomitjek-aktieuniverset/
Prøv den nye omlægningsberegner på Finobo.dk/beregner-omlaegningsberegner/?utm_source=aktieuniverset
Skriv os en mail på [email protected], hvis du og dit produkt vil være en del af podcastens sponsorfamilie.
Tjek os ud på:
FB gruppe: facebook.com/groups/1023197861808843
IG: instagram.com/aktieuniversetpodcast
Aktieuniverset modelportefølje:
Modelporteføljen samt tilhørende vilkår og disclaimer kan ses på pluto.markets/aktieuniverset.
DISCLAIMER:
Aktieuniverset indeholder markedsføring af andelsklassen NewDeal Invest, kl n (PMINDI) i afdelingen NewDeal Invest under Investeringsforeningen PortfolioManager. Markedsføringen er betalt af NDIIR ApS, CVR-nr. 43934090, FT-nr. 34183, der er investeringsrådgiver for afdelingen. Mads Christiansen er medejer af NDIIR ApS. Podcasten kan ligeledes referere til andre fonde.
Indholdet i podcasten udtrykker alene værternes og gæsters egne holdninger, refleksioner og analyser, og skal ikke opfattes som en personlig anbefaling af bestemte værdipapirer eller strategier. Podcasten skal ikke anses som investeringsrådgivning, da den enkelte lytters finansielle situation, nuværende aktiver eller passiver, investeringskendskab og erfaring, investeringsformål, investeringshorisont, risikoprofil eller præferencer ikke kan inddrages. Det afhænger af den enkelte investors personlige forhold og målsætning, om en bestemt investering eller investeringsstrategi er hensigtsmæssig, og vi anbefaler, at man rådfører sig med sin investeringsrådgiver, inden en eventuel beslutning om investering tages.
PMINDI kan findes via Nordnet (nordnet.dk/markedet/investeringsforeninger-liste/18148998-portfolio-manager-new-deal-invest) eller ved at søge på ISIN DK0062499810 hos din egen bank eller handelsplatform, herunder Saxo Bank.
PMINDI er kun egnet for investorer med høj risikovillighed og en investeringshorisont på mindst 5 år. Al investering medfører risiko, herunder potentielt tab af kapital. Historiske resultater er ikke en pålidelig indikator for fremtidige resultater, der kan afvige meget eller være negative.
Læs central investorinformation (PRIIP-KID) og prospekt for PMINDI med de fulde risikoscenarier på fundmarket.dk/newdeal-invest-kl-n. Overvej risici og fordele nøje før investering.
Læs mere om risici på newdealinvest.dk/risici og generelt om investeringsforeningen på newdealinvest.dk.
Vil du have en månedlig oversigt over alle positionerne i PMINDI? Så skriv dig op til nyhedsbrevet på newdealinvest.dk/nyhedsbrev.
Hosted by Simplecast, an AdsWizz company. See pcm.adswizz.com for information about our collection and use of personal data for advertising.
Aktieuniverset
Din go-to investeringspodcast for både den nye og den højkalibrerede investor.
Tech investor, fundmanager og medstifter af NewDeal Invest Mads Christiansen og tidligere badmintonstjerne Mathias Boe følger op på deres observationer i løbet af ugen og giver dig perspektiver fra både dem selv og forskellige eksperter, der kommer på besøg og deler ud af deres viden på aktierelaterede emner.
Twitter: @aktieuniverset
Instagram: @aktieuniversetpodcast
- Antal afsnit: 325
- Seneste afsnit: 2026-10-17
- Forretning