Vilde bilnyheder i Herning: Gode og dårlige nyheder om priserne
Christian Schacht og Jan Lang har set alle bilerne på Elbilmessen i Herning og udvalgt de mest spændende. I ugens Bilradio er der både prisoverraskelser og godt nyt til dem, der frygter, at næste elbil bliver dyrere fra nytår.
Over 200 biler står klar til prøvekørsel ved MCH Messecenter Herning i denne weekend, og inde i hallerne kan bilkøberne komme tæt på en stribe helt nye elbiler. Mange af dem er på vej ud til de danske kunder lige nu.
Her har Bilradio optaget ugens episode. Efter en tur rundt mellem samtlige modeller gennemgår Christian Schacht og Jan Lang deres udvalg af de mest spændende nyheder og de modeller, der især er værd at holde øje med, hvis der skal en ny bil i indkørslen i de kommende år.
Priserne fylder også. Selv om ugens overskrifter har handlet om afgiftsstigninger, går hovedparten af de kommende elbiler til almindelige penge fri, blandt andre Volkswagen ID. Cross. BMW og Polestar byder også på overraskelser.
De to værter ser nærmere på, hvilke biler der bliver dyrere, og hvor afgiftsfælderne ligger for dem, der overvejer at købe elbil.
Ugens Bilradio:
BMW i3 og iX5 Polestar 4 SUV Volkswagen ID. Cross Hyundai Ioniq 3 Xpeng L03 Skoda Peaq Lexus TZ Kia PV7 BYD’s importørskifte Afgifterne og deres betydning for bilpriserneVært: Christian Schacht
Redaktør: Jacob Grosen
Klip og produktion: Karen Marie Gejl
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Bilradio
Jyllands-Posten præsenterer Bilradio, en podcast om biler. Hver uge giver værten Christian Schacht dig de mest interessante nyheder, tager aktuelle emner op og vurderer bilerne i testgaragen.
Spørgsmål til Bilradio: [email protected]
- Antal afsnit: 378
- Seneste afsnit: 2026-10-02
- Fritid