Baronen af Øresund: Hvor mange mennesker redder de ved at gå en tur!?
Næsten 23 milliarder kroner! Det er så mange penge, Danmark bruger på udviklingsbistand om året. Det er langt mere, end vi bruger på videregående uddannelser, og det er mere, end vi bruger på politiet. Og når man så kigger på, hvad pengene bliver brugt på, så bliver det endnu mere skørt! Det mener dagens gæst i hvert fald, der netop har kigget på de bistandsprojekter, som vi hvert år bruger et tocifret milliardbeløb på. Og det er dem, du skal høre om i dagens afsnit, hvor dagens gæst er en lidt atypisk en af slagsen.
Vært: Joachim B. Olsen, debatredaktør på B.T.
Gæst: Baronen af Øresund, X-fænomen
Journalist: Maria Asmine Dam og Emilie Maja Jeppesen
Producer: Teis Zacho og Maria Asmine Dam
Er du tvivl om, hvad du skal mene om aktuelle emner, så tilmeld dig nyhedsbrevet Borgerlig Tabloid fra Joachim B. Olsen - så får du borgerlig argumenter direkte i din indbakke:
https://www.bt.dk/debat/borgerlig-tabloid-faa-borgerlig-debat-direkte-i-din-indbakke
Der kan være sponsoreret indhold og reklame i podcasten.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Borgerlig Tabloid
B.T.s debatredaktion sætter en tydelig og velargumenteret borgerlig dagsorden. Debatredaktør Joachim B. Olsen skaber den borgerlige debat sammen med en gæst med indflydelse og noget på spil.