Matilde Trobeck om gentagne graviditetstab og en powerfuld forløsning
2026-11-02
Forfatter og influent Matilde Trobeck er mor til tre, men på vejen dertil har Matilde været gravid 10 gange. I denne efterfødselssamtale skal vi høre om ønsket om et tredje barn og et forløb, der er præget af gentagne graviditetstab, sorg og usikkerhed.
Da Matilde endelig bliver gravid med Solvej, er det dog ikke kun frygten for endnu et tab, der fylder, men også hendes seneste fødselsoplevelse. Matilde søger derfor hjælp hos jordemoder Tina Winther fra Mamaprofylax, som også er med i studiet, for at finde modet til at føde igen.
To The Moon Honey Podcast
tothemoonhoney- Antal afsnit
- 820
- Seneste afsnit
- 2026-11-02
Hvor kan du lytte?
To The Moon, Honey er et ærligt og inspirerende fællesskab for kvinder, der står midt i moderskabet eller er på vej ind i familielivet. I hver episode fortæller markante kvinder deres personlige historier og erfaringer med fødsler, graviditet, familieliv og kvindeliv. Desuden bidrager adskillige eksperter med viden om alt fra søvn, selvudvikling og tilknytning til parforhold, work-life balance og den transformation moderskabet rummer.
To The Moon, Honey blev grundlagt i 2018 af Bea Fagerholt og Liv Winther og er i dag et stærkt community, hvor kvinder generøst deler deres oplevelser og erfaringer.
Se mere på Tothemmonhoney.com
Nu kan du tage To The Moons ærlige samtaler, rørende beretninger, relevant viden og inspirerende snakke kvinder imellem med dig på farten. Glæd dig til panelsnakke med seje kvinder, efterfødselssamtaler og brugbar ekspertviden. Værter er To The Moons grundlæggere Bea Fagerholt & Liv Winther. www.tothemoonhoney.com